FITCH BRUSH – ROUND (SIZE 12)
Fitch brushes are useful little brushes for touching up small areas and getting into awkward nooks and crannies. A round brush (ferrule and handle) packed with natural white bristles and a natural wooden handle. The natural finishes of this brush can be classed as ‘pure’ and are less likely to cross-contaminate coatings & finishes.
- Size 12
- Ferrule diameter 16 MM
- Natural white bristle
- Long natural wooden handle
- Tinned ferrule
Data sheet available here: PAB00016 – Fitch Brush Size 12 (1)
£4.85 Price incl. VAT: £5.82
Additional information
| Product Size | 32.1 x 1.09 x 1.09cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.013kg |
| Qty per Carton | 5 |
| Carton Size | 32.5 x 5.5 x 1.1cm |
| Carton Weight | 0.067kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96033010 |
| Title | Default |
|---|




