SHORT HANDLE STRIKER (4/5 INCH)
The striker (also known as Podger, Manhelp & Funny Tool) has a round resin set ferule packed with natural bristle. The head is mounted to the wooden handle at 45 degrees. The brush head and handle can be separated for eco-disposal. Our strikers are used to paint pylons, bridges, tight spaces in construction and ships to name but a few.
- 4/5” / 20 MM round head
- Resin set natural bristle
- 45-degree brush head
- 12” / 300 MM wooden hand
Data sheet available here: PST00002 Short handle striker (20MM) Data Sheet
£27.90 Price incl. VAT: £33.48
Additional information
| Product Size | 35 x 2.06 x 6.5cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.0596kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 35 x 2.06 x 6.5cm |
| Carton Weight | 0.0596kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96031000 |
| Title | Default |
|---|







