SHORT HANDLE STRIKER (1 INCH)
The striker (also known as Podger, Manhelp & Funny Tool) has a round resin set ferule packed with natural bristle. The head is mounted to the wooden handle at 45 degrees. The brush head and handle can be separated for eco-disposal. Our strikers are used to paint pylons, bridges, tight spaces in construction and ships to name but a few.
- 1” / 25 MM round head
- Resin set natural bristle
- 45 degree brush head
- 12” / 300 MM wooden handle
- Removable brush head
Data sheet available here: PST00005 Short handle striker (25MM) Data Sheet
£34.60 Price incl. VAT: £41.52
Additional information
| Product Size | 38.2 x 2.5 x 7cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.0718kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 38.2 x 2.5 x 7cm |
| Carton Weight | 0.0718kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96031000 |
| Title | Default |
|---|







