SASH BRUSH (SIZE 14)
A long, round, plastic handle and ferule sash brush – packed with natural bristle and resin set for minimal bristle loss. Our natural bristle brushes can be used with oil and water-based paints. Traditionally, sash brushes are used on trim areas such as doors, windows, door frames, skirting boards, etc. Now, very popular with furniture restoration and vehicle cleaning tasks.
- Size 14
- 7/8” / 22 MM diameter
- Natural bristle
- Rounded trim
- Plastic ferule & handle
£11.80 Price incl. VAT: £14.16
Additional information
| Product Size | 23 x 2.75 x 2.75cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.026kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 23 x 2.75 x 2.75cm |
| Carton Weight | 0.026kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96031000 |
| Title | Default |
|---|



