LAMINATING BRUSH (3 INCH) , pack of 10
A brush specifically designed for the laminating trade. The brush is a well-balanced taskmaster, a unique blend of short synthetic bristles offers a firm but flexible brush head making it ideal for stippling resins into mats and working gel / topcoat to a fine flat finish.
- 3 Inch / 75 MM
- Short synthetic bristle blend
- Beavertail shaped plastic handle
- Designed for laminating
- Taskmaster – one brush!
Data sheet available here: PPB00313 – Laminating Brush 3 Inch
£14.59 Price incl. VAT: £17.51
Additional information
| Product Size | 22.9 x 7.68 x 1.55cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.0905kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 30 x 24.4 x 4.3cm |
| Carton Weight | 1.078kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96034010 |
| Title | Default Title |
|---|






