LAMINATING BRUSH (2 INCH), pack of 10
A brush specifically designed for the laminating trade. The brush is a well-balanced taskmaster, a unique blend of short synthetic bristles offers a firm but flexible brush head making it ideal for stippling resins into mats and working gel / topcoat to a fine flat finish.
- 2 Inch / 50 MM
- Short synthetic bristle blend
- Beavertail shaped plastic handle
- Designed for laminating
- Taskmaster – one brush!
Data sheet available here: PPB00312 – Laminating Brush 2 Inch
£9.74 Price incl. VAT: £11.69
Additional information
| Product Size | 21.8 x 5.16 x 1.46cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.0632kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 23.5 x 21.6 x 3.8cm |
| Carton Weight | 0.756kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96034010 |
| Title | Default Title |
|---|





