HEAVY DUTY ROLLER FRAME (12 INCH)
A double arm roller frame for faster painting than using standard single arm roller frames – great for large surfaces such as floors, walls and ceilings.
The cast aluminium construction is ultra-durable yet lightweight. Comes fully assembled width bar and pin. Fits well on broom shank BHA00001 and other extension poles.
- 12 Inch / 300 MM
- Robust, double roller frame
- Reinforced cast aluminium
- Supplied with bar and pins
- Fits BHA00001
Data sheet available here: PPA00065 – Heavy Duty Roller Frame 12 Inch
£84.60 Price incl. VAT: £101.52
Additional information
| Product Size | 35.5 x 14 x 3cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.38kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 38 x 38 x 24cm |
| Carton Weight | 8kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 82055910 |
| Title | Default |
|---|




