ECONOMY BRUSH (1 INCH)
Economy brushes are best for those tasks where the brush will be rendered unusable once contaminated by the resin / epoxy / coating or where a fine surface finish isn’t paramount. Pure white bristle works well in the harshest chemicals to give good application and finish.
- 1 Inch / 25 MM
- Natural wood handle
- Aluminium ferrule
- Pure white bristle
- Hanging hole
Data sheet available here: PPB00194 Economy Brush (1 INCH) Data Sheet
£3.60 Price incl. VAT: £4.32
Additional information
| Product Size | 17.6 x 2.5 x 1.15cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.01813kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 17.6 x 2.5 x 1.15cm |
| Carton Weight | 0.01837kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96034010 |
| Title | Default |
|---|




