BLOCK BRUSH (5 INCH)
An all-purpose brush. Suitable for applying all coatings, paints and woodcare products.
A large brush for wider coverage. Includes a handy paint pot clip for resting the brush when not in use. The natural Tampico fibres give great pick-up and holds great volumes of paint.
- 5” / 125 MM wide
- Natural Tampico fibre fill
- Soft grip handle
- Fixed position brush rest
- Hanging hole for storage / drying
Data sheet available here: PWB00011 – Block Brush 5 Inch
£57.10 Price incl. VAT: £68.52
Additional information
| Product Size | 22 x 12.8 x 4cm |
|---|---|
| Product Weight | 0.151kg |
| Qty per Carton | 10 |
| Carton Size | 23.4 x 13.2 x 4cm |
| Carton Weight | 0.239kg |
| SKU Origin | CHINA |
| Commodity Code | 96034010 |
| Title | Default Title |
|---|






